Olympus Pro Herringbone Spartan Oak – (7mm)
| CONSTRUCTION | SPC Flooring |
|---|---|
| THICKNESS | 7mm (6mm + 1mm Integrated Underlay) |
| WIDTH | 100mm |
| LENGTH | 600mm |
| PACK SIZE | 1.32m2 |
| ABRASION CLASS (AC RATING) | |
| DESIGN PATTERN | Plank 1-Strip |
| COMPATIBLE FLOORING TRIM | P27 |
| INSTALLATION TYPE | 5G Click System |
| BASE MATERIAL | High Density Fibreboard |
| WARRANTY | 30 Years Residential / 5 Years Commercial Warranty acc. to Whiteriver Terms |
| SURFACE FINISH | ER (Registered Embossed) |
| UNDERFLOOR HEATING | Yes (Water based systems only) |
More Details
| Mazon Flooring |
|---|









