Milano Herringbone – Duomo Oak (12mm)
| CONSTRUCTION | Laminate Flooring |
|---|---|
| COLOUR | Medium |
| THICKNESS | 12mm |
| WIDTH | 101mm |
| LENGTH | 606mm |
| PACK SIZE | 1.47m2 |
| ABRASION CLASS (AC RATING) | AC5 |
| DESIGN PATTERN | Herringbone |
| COMPATIBLE FLOORING TRIM | P16 |
| INSTALLATION TYPE | Floating Installation / Angle Tap System |
| BASE MATERIAL | High Density Fibreboard |
| WARRANTY | 30 Years Residential / 5 Years Commercial Warranty acc. to Whiteriver Terms |
| SURFACE FINISH | ER (Registered Embossed) |
| UNDERFLOOR HEATING | Yes (Water based systems only) |
More Details
| Mazon Flooring |
|---|









